tel. 29383961 | info@celogudri.lv
 
www.CeļoGudri.lv
Objekta pamatinformācija
Objekta karte
Objekta komentāri

Dzērbenes muiža

OBJEKTĀ ATRODAS
Dzērbenes muiža. Foto: Vecpiebalgas TIP
Dzērbenes muiža. Foto: Vecpiebalgas TIP
Dzērbenes muiža. Foto: Vecpiebalgas TIP
Dzērbene, Dzērbenes pag., Vecpiebalgas nov., Vidzemes reģ., LV-4118
mob.:
+371 26104915
tel.:
+371 64166208
fakss:
+371 64107280
Patīk/nepatīk attiecība
7 - patīk, 2 - nepatīk
Pils, muižaKultūras iestādeKafejnīca

Apraksts

Daļu muižas centra apbūvi ietvēris laukakmeņu krāvuma žogs ar vārtiem, no kuriem saglabājušies vienu vārtu stabi. Dzērbenes muižas uzplaukums saistīts ar Veismaņu fon Veisenšteinu dzimtu, kuras īpašumā muiža nonāk 1771.gadā, kad to baronam Otto Veismanim fon Veisenšteinam uzdāvina Krievijas ķeizariene Katrīna II. 19.gs. beigās pilij uzbūvēts masīvs neogotisks tornis.

Muižas vēsture glabā interesantus spoku stāstus. 1832.gadā pēdējā baronu dzimtas atvase Gotlībs fon Veisenšteins bijis ieradies Cēsīs uz Muižniecības balli. Raunas īpašnieks Aleksandrs Vulfs apcēlis Veisenštenu par to, ka viņš bijis vecpuisis un ka tādā veidā novedīšot savu dzimtu izmirstībā.

Veisenšteins uz Vulfu saskaitās un izaicināja uz divkauju, kurā esot zaudējis. Ievainotais pa ceļam uz pili miris. Nelaiķis slepeni ienests guļamistabā, noguldīts gultā un blakus viņam nolikta pistole, jo divkaujas tolaik bija aizliegtas. Par vainīgo atzīta istabmeita Marija, kura izrādījās arī barona mīļākā.

Kad divkaujas sekundantiem atmodusies sirdsapziņa un tie izstāstījuši patiesību, bijis jau par vēlu, Marijai bija  piemeties dilonis un viņa nomira. Marijas tēls esot šad tad vēlu vakaros redzēts virs muižas ēkas. Dzērbenes muižā spokojoties arī pats barons, kurš savulaik pēc savas gribas apglabāts pils pagalmā, bet vēlāk pārapbedīts dzimtas kapenēs, kur viņa gars vairs nerodot miera. (Avots: TAVA mājaslapa)
1882 skatījumi
© 2017 Ceļo Gudri IK. Visas tiesības rezervētas
tel. 29383961, info@celogudri.lv