tel. 29383961 | info@celogudri.lv
 
www.CeļoGudri.lv

Ceļo Gudri Lieldienu brīvdienās apmeklēja keramikas darbnīcu „Cepļi”

Gatavie trauki
Gatavie trauki
Trauku likšana skaidās
Trauku likšana skaidās
Foto galerija
Vieta: „Cepļi”, Skultes pag., Limbažu nov., Rīgas reģ., LV-4025
Autors: I. Paikena, Ceļo Gudri, www.celogudri.lv

Šī gada 8. aprīlī – Pirmajās Lieldienās keramikas darbnīcā „Cepļi” notika pasākums „Raku cepļa kurināšana jeb oda pavasarim”. Arī Ceļo Gudri piedalījās pasākumā un guva nelielu ieskatu keramiķu darbā.

Neskatoties uz ziemīgajiem laikapstākļiem, kurus piedzīvoja ikviens, kurš Lieldienu rītā izbāza savu degunu ārpus telpām, devāmies uz Limbažu pusi - uz Ingrīdas Žagatas keramikas darbnīcu „Cepļi”. Te visas dienas garumā bija iespēja gūt ieskatu keramiķu ikdienā. Tika kurināts Raku ceplis un ikvienam apmeklētājam bija iespēja izkrāsot savu trauku, kuru stundas laikā bija iespēja jau apdedzinātu paturēt rokās. Tāpat katram bija iespēja no māla pikas ar meistares palīdzību izvirpot kaut ko sirdij tīkamu.

Šis pasākums bija ieskats pilnīgi citā apdedzināšanas tehnikā. Tie, kuri kaut reizi ir ciemojušies pie keramiķa, zina, ka trauku apdedzināšanu ir iespēja veikt elektriskajos cepļos vai lielajā malkas ceplī, kas ir klasika. Vai arī, piemēram, izmantojot Raku cepli. Protams, keramiķiem šie dedzināšanas stili ir zināmi, taču apmeklētājiem pasākuma gaitā bija iespēja redzēt neparastu apdedzināšanas tehniku.

Raku krāsns tiek sildīta ar gāzes palīdzību. Krāsns līdzinās mucai, kura no iekšpuses ir izklāta ar karstumizturīgu un temperatūras noturīgu materiālu, kurā tiek ievietoti iepriekš sagatavoti keramikas trauki. Trauki tiek dedzināti vairāk kā 1000 grādu temperatūrā un pēc  aptuveni stundu ilga procesa tiek pa vienam izņemti.  Lai trauki iegūtu dūmu pieskārienu, tos, tikko no cepļa izņemtus, vēl karstus liek citos lielākos traukos un pa virsu ber mitras skaidas un ļauj tiem atpūsties.  Pēc visa šī garā procesa ir iespēja redzēt gatavos mākslas darbus.  Jā - tie patiesi ir mākslas darbi, jo iepriekš rezultāts nav paredzams. Māksliniekus pašus arī pārņem izbrīna par iegūto rezultātu krāsu niansēs.

Pasākumu varētu  nosaukt par „keramiķu izvirtībām”, jo vairākiem keramiķiem apvienojoties, tika eksperimentēts ar krāsām un ar izpildījumu. Rezultātā neizpalika sajūsmu saucieni.

Mums kā apmeklētājiem tas viss likās ļoti interesanti un saistoši, jo tika pavadīta burvīga diena jauku cilvēku klātbūtnē, ielūkojoties un izzinot nedaudz no keramiķu ikdienas. Redzējām kā tiek veidoti trauki, kā tie tiek dedzināti citā tehnikā, un mums bija iespēja būt klāt tajā jaukajā brīdī, kad piedzima mākslas darbs.

Arī ikdienā, iepriekš piesakot savu apmeklējumu „Cepļos”, ir iespēja apskatīt darbnīcu, uzzināt par darba procesu - kā no māla pikas tiek iegūts skaistais māla trauks, piedalīties radošajās darbnīcās, kurās pašam būs iespēja padarboties ar mālu un pēc tam saņemt arī rezultātu.

Blakus darbnīcai ir ierīkota galerija „Ligzda” - tajā aplūkojami jau gatavi meistares darbi, tos ir iespēja iegādāties kā suvenīrus un arī kā praktiskus, noderīgus traukus saimniecībā.

Ja neesi paspējis apmeklēt šo pasākumu, darbnīcā ik pa laikam tiek rīkota lielā malkas cepļa izņemšana. Šajā pasākumā podnieki vienmēr gaida apmeklētājus.

Ceļo Gudri – ceļo ar prieku!

© 2017 Ceļo Gudri IK. Visas tiesības rezervētas
tel. 29383961, info@celogudri.lv