tel. 29383961 | info@celogudri.lv
 
www.CeļoGudri.lv

Nēģu diena Salacgrīvā

Cepti nēģi un nēģi marinādē. Foto: I. Paikena, www.celogudri.lv
Cepti nēģi un nēģi marinādē. Foto: I. Paikena, www.celogudri.lv
Cepti nēģi. Foto: I. Paikena, www.celogudri.lv
Cepti nēģi. Foto: I. Paikena, www.celogudri.lv
Foto galerija
Vieta:
Autors: I. Paikena, Ceļo Gudri, www.celogudri.lv

Iepriekšējā nedēļas nogalē – 13.oktobrī Salacgrīvā notika nēģu diena. Šajā dienā ikviens varēja uzzināt par nēģu zveju, tika stāstīts par nēģiem un tos bija iespēja arī nobaudīt.

Salacgrīvas novads ir vieta, kur var izzināt šo seno tradīciju, Nēģu zveju, izmantojot  tačus. 13. oktobrī Salacgrīvā tika rīkota Nēģu diena, tās laikā bija iespēja apmeklēt nēģu tačus un uzzināt par zvejas norisi tajos - taču sišanu, murdu izlikšanu. Tāpat ikvienam bija iespēja aplūkot dzīvus nēģus redzēt un nobaudīt dažādi pagatavotus.

Nēģu dienā viesojāmies Svētupes nēģu tacī. Te pāri Svētupei aplūkojams viens neliels tacis, kurā arī tiek zvejoti nēģi.

Nēģu tacis ir īpašas konstrukcijas laipa, kas būvēta ar senču metodēm no vairākus gadus noturētām egļu kārtīm, tās sastiprinot kopā bez skrūvēm un naglām. Balstus upes gultnē iedzen ar kurķi – īpašu 16 kg smagu veseri, tāpēc saka nevis būvēt, bet iesist taci. Lai upes straumē varētu ērti iegremdēt murdus, tā virspusē ierīko 30 – 40 cm platu dēļu klāju, pa kuru staigāt zvejniekiem. Tacis tiek veidots gandrīz visā upes platumā, bet murdus liek tikai pusē no tā. Salacgrīvas pusē pāri Salacas upei ir trīs, pāri Svētupei – viens tacis.

Nēģu zvejnieki mums pastāstīja par taci, parādīja murdus, nodemonstrēja murdu ielikšanu ūdenī  un pastāstīja  kā tiek zvejoti nēģi. Uzzinājām, ka nēģu zveja notiek naktī, tā ir atļauta no augusta līdz februārim, pērkot zvejas licenci. Mums tika parādīti arī dzīvi nēģi – tie izskatās līdzīgi čūskām.

Lielākā daļa cilvēku nēģus dēvē par zivīm, taču nēģi ir par zivīm primitīvāki, senāki dzīvnieki, tos kopā ar miksīnām apvienoja īpašā – apaļmutnieku (Cyclostomata) klasē. Mugurkaula vietā viņiem ir skrimšļa veidojums – mugurstiegra jeb horda. Viņiem ir slaiks, čūskveidīgs ķermenis. Galvas priekšgalā viņiem ir piltuvveida piesūceknis, kura dibenā atrodas apaļa mute. Gan piesūcekņa piltuvē, gan mutes dobumā, gan arī uz mēles viņiem ir ragvielas plātnītes ar zobveida izciļņiem. Viņiem ir trīs (!) acis: divas no tām izvietotas klasiski – katrā ķermeņa pusē galvas sānos, bet trešā (kas gan nav īsti attīstījusies jeb ir palikusi aizmetņa stadijā, tāpēc tikai nedaudz spēj uztvert vienīgi gaismas spilgtuma izmaiņas) atrodas galvas virspusē apslēpta zem ādas. Viņiem nav mugurkaula, ribu, peldpūšļa un žokļu.

Cilvēku vidū ir dzirdēti stāsti, ka nēģi ir maitēdāji, taču tie ir mīti par kuriem pasmejas arī paši zvejnieki. Patiesībā nēģis pārtiek no dzīviem organismiem – zivīm. Tas ar savu piesūcekni piesūcas zivīm, galvenokārt tās ir brētliņas, reņģes, salakas un izsūc visu, ko vien var.

Kā jau nēģu dienā, mums bija iespēja arī nodegustēt šo delikatesi. Bija uzvārīta nēģu zupa, tika pasniegti kūpināti nēģi un nēģi marinādē, turpat uz vietas notika nēģu cepšana.

Tie, kuri nav paspējuši aizbraukt līdz Salacgrīvai šīs dienas ietvaros, varēs to izdarīt nākamā gadā.  Bet nepacietīgiem ir iespēja doties kaut tūliņ uz kādu no nēģu tačiem, uzzināt par šo seno zvejas tradīciju un nobaudīt arī pašus nēģus.

© 2017 Ceļo Gudri IK. Visas tiesības rezervētas
tel. 29383961, info@celogudri.lv