tel. 29383961 | info@celogudri.lv
 
www.CeļoGudri.lv

Pļaujas svētki Ausekļu dzirnavās

Graudu malšana. Foto: I. Paikena, www.celogudri.lv
Graudu malšana. Foto: I. Paikena, www.celogudri.lv
Darbošanaš ar podnieka virpu. Foto: I. Paikena, www.celogudri.lv
Darbošanaš ar podnieka virpu. Foto: I. Paikena, www.celogudri.lv
Foto galerija
Vieta: Bārbeles pag., Vecumnieku nov., Zemgales reģ., LV-3905
Autors: I. Paikena, Ceļo Gudri, www.celogudri.lv

Rudens klāt, tāpēc jāsteidz vākt nost no lauka raža. Brīvdabas muzejs „Ausekļu dzirnavas” ik gadu septembra pirmajā sestdienā rīko pļaujas svētkus. Arī mums likās šis pasākums interesants, tāpēc braucām to lūkot.

Septembris jau vidū, Pļaujas svētki, kuri ik gadu notiek septembra pirmajā sestdienā Ausekļa dzirnavās arī jau pagājuši. Iepriekš bijām dzirdējuši atsauksmes par šo pasākumu tādēļ braucām skatīt, kas šajā dienā dzirnavās notiek. Šajos svētkos aicināti piedalīties amatnieki no visas Latvijas. Programma bija piesātināta ar dažādām aktivitātēm, tāpēc tas bija atvērts ikvienam, kurš vēlējās redzēt darbībā senus instrumentus un uzzināt visu par zemnieka dzīvi. Tāpat pasākuma laikā varēja izstaigāt un iepazīt saimnieka plašo kolekciju, kura eksponēta pa vairākām ēkām. Uz šo pasākumu ir vērts ņemt līdzi arī savas mazās atvases, kā pārliecinājāmies paši savām acīm, te interesanti bija kā pieaugušajiem, tā arī bērniem. Ieejas maksa pasākumā ir ļoti simboliska – pieaugušajiem Ls 1.50, bērniem Ls 1.

Vēlos nedaudz atskatīties uz pasākumu un padalīties ar saviem iespaidiem.

Ausekļa dzirnavas atrodas skaistā meža ieskautā teritorijā. Te ir iespēja iepazīt zemnieka dzīvi. Dzirnavu saimnieks ir izveidojis plašu seno darbarīku kolekciju. Aplūkojami dažnedažādi instrumenti, kas saistīti ar graudu novākšanu un apstrādi līdz tie pārtop par miltiem, siena vākšanu un pļaušanu, kartupeļu novākšanu un šķirošanu u.c. Daudzas no šīm lietām tika prezentētas arī pasākuma laikā.

Pasākums bija diezgan pārstāvēts gan dalībnieku ziņā, gan apmeklētāju. Tajā piedalījās amatnieki – grozu pinēji ar saviem meistardarbiem, podnieki, kuri bija līdzi paņēmuši savus krāšnos podus, pērļotāji ar rotu virtenēm, kā arī kokamatnieki ar savu plašo produkcijas klāstu. Visas dienas garumā bija iespēja nopirkt dažādus našķus – gardu un smaržīgu gaļiņu, medu, zāļu tējas, īstu maizi u.c.

Pasākuma laikā bija iespēja vērot senās prasmes. Sievas rādīja kā vilna pārtop dzijas pavedienā, bija iespēja redzēt medus sviešanu, tāpat arī piena apstrādi. Pie podnieka bija iespēja izmēģināt roku podu virpošanā. Kalēju smēdē darbojās kalējs, kurš ikvienam apmeklētājam palīdzēja izgatavot savu laimes pakaviņu. Vecmāmiņas istabā tika darbinātas stelles, kur zinošas sievas dalījās ar savām zināšanām un ļāva praktiski padarboties.

Bez visām šīm aktivitātēm paralēli bija iespēja vērot zemnieka darbus – graudu apstrādi, kartupeļu škirošanu. Tika rādīta kūlīšu siešana, vēlāk graudi tika apstrādāti ar seno graudu kuļmašīnu. Pēcāk tie tika malti dzirnavās „Titanic”. Protams, katrs gribētājs varēja pamalt graudus ar rokas dzirnaviņām. Novēroju, ka gribētāju netrūka, rokas dzirnaviņas darbināja gan lieli, gan mazi apmeklētāji.

Uzzinājām, ka Ausekļu dzirnavu saimnieka nākotnes plāni ir lieli. Ēkā, kura uzcelta uz vecajiem dzirnavu pamatiem ir paredzēts atrestaurēt ūdens dzirnavas. Darbi jau ir iesākti. Atliek vien vēlēt saimniekam veiksmi!

Dzirnavu zāle bija piepildīta ar kanēļa smaržu, te saimnieces cepa našķus ar kuriem tika cināti pasākuma apmeklētāji.  Par tradīciju ir kļuvusi putras vārīšana, tā neizpalika arī šogad. Uz ugunskura lielā katlā tika vārīta smeķīgi garda putra visiem dalībniekiem, tā pasākuma laikā bija jānoēd, lai būtu pārticība un nākamgad arī būtu laba raža.

Pasākuma noslēgumā visiem bija iespēja redzēt iestudētu izrādi.

Plašajā teritorijā ir uzceltas vairākas ēkas, katrā no tām aplūkojami instrumenti un darbarīki ar atbilstošo tematiku. Pasākuma dienā ir iespēja ne tikai izbaudīt īpašo programmu, bet izstaigāt katru no ēkām un aplūkot plašo kolekciju. Muzeja plauktos ieraugāmās lietas uzjumda atmiņas, jo ar daudzām no tām reiz ir bijusi saskare. Tādas ir bijušas vai nu vecmāmiņai un vectētiņam, vai joprojām mājas plauktā stāv kāds noputējis pulkstenis, radio aparāts kurš šobrīd netiek vairs izmantots.

Šāda pasākuma programma bija šogad, kāda tā būs nākamgad, katram ir iespēja uzzināt, braucot ciemos uz Ausekļu dzirnavām.

Jāatzīts, ka pirms rudens darbiem viss jāsastāda un jāsasēj, tāpēc  ikvienam ir iespēja uz dzirnavām doties jau nākamā pavasarī, jo maija otrajā sestdienā dzirnavās notiks pasākums „Pavasara darbi lauku sētā”.

Tiekamies Ausekļu dzirnavās!

© 2017 Ceļo Gudri IK. Visas tiesības rezervētas
tel. 29383961, info@celogudri.lv